3) Niewłaściwe wykonanie warstwy fakturującej.
Wierzchnia wyprawa tynkarska jest warstwą zabezpieczającą cały system ociepleń, jak również warstwą odpowiadającą za estetykę budynku. Jest ona bardzo ważnym elementem termomodernizacji i jej właściwe i bezbłędne wykonanie ma bezpośredni wpływ na trwałość systemu. Częstym błędem wykonawczym są znaczne przetarcia struktury. Brak warstwy tynku w miejscu przetarcia pozwala na bezpośredni dostęp wody do niższych warstw i ich stopniową degradację. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas montażu warstwy wierzchniej jest montaż tej warstwy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wykonanie prac w takich warunkach bardzo często powoduje występowanie zacieków i plam kolorystycznych na warstwie tynku, jak również w skrajnych warunkach może doprowadzić do jego odspojenia. Podczas montażu systemu z wykorzystaniem w warstwie wierzchniej tynku mineralnego, po prawidłowym jego, nałożeniu należy całą warstwę zabezpieczyć farbą egalizującą. Niewykonanie malowania lub jednokrotne, czy niestaranne wymalowanie tynku mineralnego, nie daje gwarancji trwałości.
4) Mieszanie systemów różnych producentów.
Każdy z Producentów systemów ociepleń ma obowiązek przeprowadzenia kompleksowych badań właściwości i zachowań wykorzystanych produktów oraz w pełni odpowiada za całościową integrację i jakość rozwiązania. Jednak wielu inwestorów
i wykonawców decyduje się na zastosowanie poszczególnych elementów systemów od różnych producentów. Jest to niedopuszczalnym i znaczącym błędem, gdyż zastosowanie takich niewspółpracujących produktów nie gwarantuje poprawnej integracji systemu, natomiast może powodować i często doprowadza do jego rozwarstwiania się. Zastosowanie niespójnych produktów z poszczególnych systemów lub choćby jednego nieintegralnego elementu systemu, powoduje znaczne jego osłabienie, skraca czas jego trwałości i czas użytkowania oraz powoduje utratę wszelkich gwarancji producentów. Zatem takie rozwiązanie to tylko pozorna oszczędność.
Kolejnym bardzo ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest zastosowany materiał termoizolacyjny. Jego jakość i odpowiednie parametry gwarantują właściwą i trwałą ochronę termoizolacyjną budynku. Zastosowanie materiałów o niższych parametrach może prowadzić do bardzo szybkiej degradacji całego systemu. Płyty o obniżonych parametrach mogą ulegać zniekształceniu mechanicznemu pod wpływem temperatury i prowadzić do uszkodzeń warstwy ochronnej.
5) Brak przeglądów konserwacyjnych i renowacji elewacji.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na trwałość systemu ociepleń są jego okresowe przeglądy konserwacyjne. Podczas użytkowania elewacja pod wpływem warunków atmosferycznych brudzi się oraz pod wpływem czynników zewnętrznych ulega mechanicznemu uszkodzeniu. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o okresowym przeglądzie elewacji w celu usunięcia zabrudzeń i trwałemu zabezpieczeniu uszkodzeń. Na zabrudzeniach zgromadzonych w strukturze tynku mogą zacząć rozwijać się mikroorganizmy, powodując powolna degradację warstwy wierzchniej oraz całego systemu ociepleń, a poprzez niezabezpieczone uszkodzenia mechaniczne, bezpośrednio do systemu może dostawać się woda, która bardzo szybko prowadzi do jego uszkodzenia. Wyprawa wierzchnia systemu zawiera również środki ochrony powłoki, czyli środki grzybo i algobójcze. W celu ochrony elewacji związki te są stopniowo uwalniane z warstwy tynku i po dłuższym okresie ich zawartość może znacznie się obniżyć. Dlatego bardzo ważnym jest, aby każda elewacja regularnie w kilkuletnich odstępach czasu, a maksymalnie po upływie dziesięcioletniego okresu użytkowania, poddana była konserwacji i renowacyjnemu malowaniu. Uzupełnienie ubytków mechanicznych oraz wymalowanie, pozwoli na dalsze trwałe zabezpieczenie przed biodegradacją oraz umożliwi poprawne pełne użytkowanie systemu.
Zalety ocieplenia budynków:
– zwiększenie izolacji termicznej ścian,
– zmniejszenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji,
– wyeliminowanie istniejących mostków termicznych,
– ochrona ścian przed przemarzaniem i zawilgoceniem,
– poprawa trwałości elewacji,
– zabezpieczenie elewacji przed niekorzystnym działaniem
warunków atmosferycznych,
– poprawa estetycznego wyglądu budynku,
– ochrona środowiska przez zmniejszenie
zapotrzebowania na energię