Akustyczność
Kolejną zdecydowaną zaletą zastosowania wełny mineralnej, są jej walory akustyczne. Wełna jest tak zwanym materiałem „dźwiękochłonnym”, dzięki czemu bardzo dobrze tłumi dźwięki docierające do budynku z zewnątrz. Będzie to więc bardzo istotny fakt, gdy budynek położony jest w miejscu hałaśliwym np. niedaleko autostrady, bądź zakładu produkcyjnego.
Należy zaznaczyć, iż na odpowiednie „tłumienie akustyczne” wpływ będzie miało także prawidłowe wykonanie całego systemu, ściśle wedle zaleceń producenta.
Montaż
Styropian jest materiałem izolacyjnym którego zastosowanie niesie za sobą wiele pozytywów. Przede wszystkim jego montaż jest stosunkowo łatwy m.in. dzięki niskiej wadze. Pamiętajcie również, że płyty styropianu (zwłaszcza grafitowego) podczas wykonywania termoizolacji, należy osłonić (np. siatką na rusztowaniu) przed szkodliwie działającymi promieniami słońca, pod których wpływem styropian może się odkształcić, a w skrajnych przypadkach nawet odkleić!
Wełna mineralna natomiast jest sporo cięższa, a co za tym idzie jej montaż staje się przez to trudniejszy. Dodatkowymi utrudnieniami w przypadku przyklejania płyt z wełny jest z pewnością trudniejsza „docinka” niż w przypadku styropianu, a także fakt, że wełna pyli się oraz kłuję wykonawcę – który bezwzględnie zmuszony jest używać odpowiedniego ubioru ochronnego (kombinezonu, maski oraz rękawic).
Bardzo mała nasiąkliwość wody to zdecydowany atut zastosowania styropianu. Wełna natomiast jest niezwykle wrażliwa na zawilgocenie, dlatego należy za wszelką cenę zminimalizować ryzyko jej kontaktu z wodą. Warto zaznaczyć, iż montaż wełny powinien nastąpić dopiero po przykryciu dachu oraz wykonaniu wszelakich obróbek dekarskich tak aby w żaden sposób nie uległa ona zamoczeniu. Natomiast wyklejoną już wełną ścianę, zaleca się nakryć folią, żeby zabezpieczyć ją przed opadami atmosferycznymi.
W przypadku styropianu do kołkowania użyć można plastikowych łączników. Do mocowania wełny muszą zostać zastosowane kołki ze stalowymi trzpieniami.