Piękna kostka brukowa na lata

Któż nie chciałby aby kostka przy jego domu zawsze wyglądała tak efektownie jak tuż po ułożeniu? By zachowała oryginalny kolor, łatwo było ją utrzymać w czystości a zimą w łatwiejszy sposób usuwać z niej śnieg i lód. Kostka brukowa kojarzy się z czymś twardym, solidnym, z inwestycją na długie lata. Narażona jest jednak na zmieniające się warunki atmosferyczne: wilgoć, mróz, nagrzewanie się w lecie do wysokich temperatur i płowiejących w związku z tym kolorów. Na szczęście istnieje skuteczny i łatwy sposób na zabezpieczenie kostki przed tymi czynnikami.

Impregnacja

Samo mycie może nie wystarczyć. Jeśli chcemy czegoś więcej od kostki niż tylko zabezpieczenia podjazdu przed rozmoknięciem i ułatwieniem przejścia przez ogród warto ją zaimpregnować. Trzeba pamiętać o tym, że impregnacja zabezpiecza przed wnikaniem wody w górną powierzchnię kostki, a także w fugi. Jeśli woda nie wniknie w kostkę to równocześnie zabrudzenie nie wnika w strukturę, lecz pozostaje na powierzchni. Dzięki temu sprzątanie jest zdecydowanie łatwiejsze, bo wystarczy użyć myjki ciśnieniowej, a nawet zwykłego węża ogrodowego i szczotki, by utrzymać podjazd w czystości. W przypadku niezaimpregnowanej powierzchni zabrudzenie przenika głęboko w kostkę i usunięcie go jest już znacznie trudniejsze. Im dłużej powierzchnia pozostaje niezabezpieczona, tym więcej zabrudzeń wnika w jej strukturę.

Zaletą impregnatu firmy Greinplast jest nie tylko skuteczna ochrona przed zabrudzeniami. Produkt doskonale sprawdza się jako bariera dla promieniowania UV, szczególnie kostek w różnych kolorach, które często zdobią nasze podjazdy. Farby stosowane do zabarwiania tych kostek z czasem blakną i płowieją, więc efekt, który chcieliśmy osiągnąć, stosując kostkę rożnokolorową, może szybko minąć. Zwłaszcza jeśli podjazd jest od strony południowej, mocniej oświetlonej przez słońce. Impregnat zabezpiecza powierzchnię kostki brukowej, równocześnie wysyca jej kolor dzięki czemu barwa staje się intensywniejsza i przywraca odcień, jaki ma kostka nowo położona. Impregnat eliminuje jeszcze jeden bardzo częsty i poważny problem naszych podjazdów – zabrudzenia z samochodów. Plamy z oleju silnikowego są szczególnie uciążliwe i niezwykle trudne do usunięcia, ponieważ ta substancja wnika bardzo głęboko w kostkę i tworzy plamy bardzo trwałe. Właściciel, który zaimpregnuje swój podjazd, doceni walory tego produktu także zimą, ponieważ z zabezpieczonej powierzchni zdecydowanie łatwiej usunąć śnieg i lód. Impregnat hamuje także proces niszczenia kostki pod wpływem zamarzającej wody.

Aplikacja

I o ile działanie tego środka jest wielowymiarowe, o tyle sposób jego zastosowania jest wręcz dziecinnie prosty. Można go nałożyć na powierzchnię pędzlem, ale znacznie prostszym i zdecydowanie szybszym sposobem jest użycie zwykłego opryskiwacza ogrodowego. Pozwala on nanieść równą warstwę na całej powierzchni, a dodatkowo nie rozprowadzamy np. zabrudzeń z fugi, co może się zdarzyć podczas malowania pędzlem. Trzeba też pamiętać o odpowiednich warunkach stosowania tego preparatu. Kostka musi być sucha i czysta, a temperatura minimum +5 stopni C i maksymalne ok. +25 stopni C. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku wysokich temperatur podjazd dodatkowo się nagrzeje i nakładając impregnat na gorącą powierzchnię doprowadzimy do tego, że substancje, które powinny wnikać w strukturę kostki, odparują. Optymalną temperaturą jest ok. +20 stopni C. Najodpowiedniejszą porą jest poranek lub wieczór, gdy słońce nie operuje już tak mocno.

Oczywiście, stosowanie impregnatów nie jest koniecznością. Ale ci, którym zależy na utrzymaniu rezultatu, na jakim im zależało, i zdają sobie sprawę z zalet tych preparatów, z pewnością nie pożałują swojej decyzji. Ich użycie jest bardzo proste, a efekty widoczne niemalże natychmiast.