Panele elewacyjne kwarcowe – nowoczesne wykończenie fasady

Panele kwarcowe – szlachetność naturalnego kamienia na elewacji

Kamień naturalny był i jest wykorzystywany w budownictwie jako jeden z najbardziej trwałych i szlachetnych materiałów wykończeniowych. Jego naturalna subtelność kreuje i ozdabia fasady wielu budynków. Niestety trudna obróbka mechaniczna jak i wymogi stawiane termoizolacji energetycznej budynków, ograniczają swobodne kreowanie wyglądu współczesnych obiektów z wykorzystaniem naturalnego kamienia. Aby zachować niezbędne parametry użytkowe i sprostać wymogom termoizolacyjności, firma Greinplast stworzyła panele elewacyjne kwarcowe, które doskonale sprawdzają się jako szlachetny materiał wykończeniowy.

Technologia produkcji paneli kwarcowych

Nowoczesny system produkcji pozwolił na stworzenie lekkiego i szlachetnego materiału zdobiącego elewacje przy zachowanie ciągłości termicznej przegrody. Nowy produkt pozwala na swobodne kreowanie na warstwie izolacyjnej w systemie ETICS, subtelnej i szlachetnej fasady budynku zachowując naturalny i niepowtarzalny wygląd. Surowcem bazowym używanym do produkcji paneli jest kruszywo kwarcowe, więc śmiało można powiedzieć, że wygląd paneli nie jest imitacją kamienia lecz nowoczesną formą wykorzystania tego naturalnego i szlachetnego materiału.

Opracowana w porozumieniu z architektami, paleta 20 kolorów kojarzy się z naturą. Kolory przełamane są jednak lśniącymi drobinkami, które dodają panelom szlachetności i elegancji. Efekt połysku to zasługa dodatku miki. Sprawia ona że panele nie są jednorodne. Każda płyta wydaje się być trochę inna, za sprawą różnie padających promieni światła, natomiast wygląd elewacji pozostaje naturalny.

Zastosowanie paneli kwarcowych

Płyty kwarcowe Greinplast OEA-KG doskonale sprawdzają się w wysokiej warstwie cokołu budynku, jako dekoracja między oknami, wykończenia wejść oraz jako inne elementy dekoracyjne odporne na destrukcyjne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Budowa i zastosowana nowoczesna technologia łączenia naturalnego kruszywa tworzy materiał o dużo wyższej odporności mechanicznej i znacznie niższej nasiąkliwości, co sprawia, iż łatwo zmyć z niego wszelakie zabrudzenia.

Panele mają wymiar 100 cm x 40 cm i 3mm grubości. W tym systemie zastosowano fugę, dzięki czemu układ paneli na ścianie nie przypomina tynku, ale daje subtelny i elegancki efekt wykończeniowy. Zmienna szerokość fugi, wynoszącą zależnie od koncepcji projektanta – od 3 do 20 mm pozwala nadać swoisty charakter budynku. Zastosowane absorbery UV zabezpieczają elewację przed nadmiernym nagrzewaniem się i destrukcyjnym wpływem promieniowania słonecznego.

Bardzo istotnym faktem jest to, że panele kwarcowe są elastyczne, co pozwala wykonać z nich między innymi łuki. Cecha ta dodatkowo sprawia, że łatwo jest je przykleić do ściany. Można trwale ułożyć je na podłożu, używając cienkiej warstwy kleju i nie ryzykując, że któryś z paneli się odkształci lub ukruszy.

Trwałość systemu montażu i wytrzymałość mechaniczna płyt kwarcowych została potwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej w wydanej aprobacie technicznej.

Montaż paneli

Montaż paneli kwarcowych jest stosunkowo prosty nawet dla niedoświadczonego wykonawcy. Powierzchnię przeznaczoną do wyklejenia paneli należy wyrównać możliwie jak najdokładniej i zagruntować farbą gruntującą dobraną pod kolor paneli. Trzeba również pamiętać, że kolor farby gruntującej jest widoczny w fudze i po rozplanowaniu paneli na elewacji należy dopilnować, by w miejscach spoinowych grunt był nałożony dokładnie na całą powierzchnię.

Po etapie przygotowania, można przejść do montażu paneli. Klej nakładamy pacą zębatą na powierzchnię, przykładamy panel z zachowaniem odpowiedniej fugi, którą odmierzamy przy pomocy krzyżyków dystansowych do płytek. Panel dociskamy równomiernie wałkiem dociskowym lub pacą gładką, tak aby nadmiar kleju wypłynął. Zbieramy klej i powierzchnię przemywamy wilgotną gąbką. Po wyschnięciu całą powierzchnię zabezpieczamy impregnatem za pomocą wałka malarskieg