Triki optyczne
Kolor farby może zupełnie odmienić postrzeganie wnętrza naszej łazienki, jeśli chodzi o jej kształt i wielkość. Zdarza się, że pomieszczenie to bardzo tego potrzebuje, ponieważ często bywa niezbyt przestronne lub też ma niestandardowe kształty i wymiary. Warto więc wiedzieć jak, dzięki odpowiedniemu malowaniu, wizualnie rozwiązać takie problemy.
- Mając małą łazienkę warto użyć jasnych, pastelowych kolorów, aby wizualnie powiększyć jej wnętrze.
- Przy większych łazienkach można pozwolić sobie na odcienie bardziej nasycone lub nawet ciemne (takie jak eleganckie fiolety, czerwienie czy np. granaty), jednak trzeba mieć świadomość, że ciemne barwy mogą po dłuższym czasie negatywnie działać na nasze samopoczucie.
- Możemy łatwo wydłużyć pomieszczenie malując jaśniejszą od pozostałych barwą, ścianę naprzeciwko wejścia.
- Aby poszerzyć wnętrze pomieszczenia lub też „obniżyć” optycznie wnętrze o wysokim suficie, ściany łazienki możemy pomalować w szerokie poziome pasy, np. w dwóch odcieniach jednego koloru.
- Jeśli nasza łazienka posiada niski sufit, warto pomalować go na biało, ściany natomiast – na zauważalnie ciemniejsze kolory, co wizualnie podwyższy pomieszczenie.
Planując malowanie łazienki warto zastanowić się jak naturalne oświetlenie może wpłynąć na odbieranie wybranego odcienia ścian. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno skierowane w stronę północną, do malowania lepiej wybrać jaśniejsze odcienie pastelowe. Jeśli natomiast okno wychodzi na wschód lub południe możemy użyć farb zarówno jasnych, jak i ciemniejszych, ponieważ efekt ciemnego koloru nie powinien być dodatkowo spotęgowany brakiem światła.
Charakterystyka kolorów wykorzystywanych w łazienkach:
Biel – daje poczucie higieny i czystości, jednak w nadmiarze może być przytłaczająca i powodować wrażenie nieprzyjemnego zimna.
Grafity i szarości – nadają nowoczesny efekt pomieszczeniu, a uzupełnione o kontrastowe kolory: czerwień, pomarańcz czy zieleń, dają bardzo ciekawy efekt wizualny.
Czerwień – zachęca do działania i pobudza, dzięki czemu wzmocni energetyzujące działanie prysznica. Jeśli chodzi o malowanie całego pomieszczenia, sprawdzi się bardziej przy dużym metrażu łazienki.
Niebieski – działa łagodząco i uspokajająco, wspomagając w ten sposób wieczorną relaksację. Zbyt ciemny jego odcień może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Natomiast kiedy zestawi się go z bielą oraz drewnianymi dodatkami, otrzyma się efekt marynistyczny.
Zieleń – podobnie jak kolor niebieski, również sprzyja relaksacji, ale i odświeża. Bardzo dobre w jego wypadku jest zestawienie go z naturalnymi dodatkami w kolorze piasku oraz z drewnem – w jasnych i ciemnych odcieniach.
Żółć – powiększa optycznie i rozjaśnia małe wnętrze, jednocześnie pobudzając – szczególnie z rana. Pomaga także pozbyć się zmęczenia i wpływa kojąco na nastrój, ułatwiając wieczorny relaks. Nadaje się do różnych aranżacji – zarówno łazienek klasycznych, jak i awangardowych.
Brąz – jest neutralną barwą. Łatwo zestawić ją z zielenią, beżami i bielą oraz naturalnymi i eleganckimi dodatkami z drewna. Pasuje zarówno do salonów kąpielowych, jak i niewielkich łazienek. Kolor ten łagodzi chłód białej armatury i daje poczucie ciepła.
Fiolet – to zdecydowany i dominujący kolor, szczególnie jego ciemne odcienie. Sprawdzi się w dużych łazienkach, w których elegancki efekt uzyskamy dzięki zestawieniu go z bielą, grafitem i jaśniejszymi odcieniami fioletu. Nadmiar tego koloru może działać denerwująco.
Róż – bardzo dobrze komponuje się w połączeniu ze złotem, bielą i szarościami. Najczęściej wybiera się jego pastelowe wersje oraz odcień brudnego różu. W przypadku łazienek zauważalna jest moda na różowe złoto, np. w armaturze.