Czasem drobne błędy prowadzą do powstawania na ścianach nieestetycznych smug. Błędy takie mogą pojawić się na każdym etapie malowania, a ich przykładami są: nierówna powierzchnia do pomalowania, niewłaściwa konsystencja farby, źle dobrany wałek, wilgotne podłoże, czy np. zbyt wysoka temperatura w trakcie malowania. Warto dowiedzieć się jakie są najodpowiedniejsze warunki do malowania i jak nakładać farbę, aby uniknąć smug psujących efekt końcowy. Dobrze zaplanowana praca pozwoli nam bezproblemowo uzyskać zamierzony rezultat.
Celem uniknięcia smug powinniśmy pamiętać o aspektach takich jak:
Farba i narzędzia dobrej jakości
Wysoka jakość produktów bardzo znacząco zwiększa szansę na uzyskanie gładkiej powierzchni bez smug. Przy ich wyborze nie warto kierować się jedynie ceną. Warto zainwestować w trochę droższą farbę aby mieć pewność, że odpowiednio pokryje ona malowaną powierzchnię. W przypadku narzędzi malarskich natomiast, warto sprawdzić czy z wałków i pędzli nie wychodzą włoski. Warto upewnić się też czy nie pylą, aby elementy pokrycia nie przykleiły się do świeżej farby.
Dobrze wymieszana farba
Przed nałożeniem farby bardzo istotne jest dokładne jej wymieszanie. W ten sposób pozbywamy się grudek a konsystencja staje się bardziej jednolita, co ułatwia rozprowadzenie farby. Do mieszania można użyć mieszadła elektrycznego lub nawet listewki. Trzeba jednak uważać, aby w efekcie napowietrzenia nie powstały na powierzchni bąbelki powietrza. Może to prowadzić do nierównego rozprowadzenia farby na ścianie. Jeśli jednak dojdzie do tego, należy odstawić farbę do czasu zniknięcia pęcherzyków.
Oczyszczona i sucha ściana
Aby na powierzchni ścian nie powstawały smugi, ważne jest, żeby przed malowaniem ściana została dokładnie oczyszczona. Warto odkurzyć ją, a następnie przemyć wodą z detergentem lub odtłuszczającym mydłem malarskim. Po umyciu należy zaczekać do zupełnego wyschnięcia. Nakładanie warstwy farby kiedy podłoże jest jeszcze mokre również oznacza zmniejszoną jej przyczepność oraz tworzenie się smug i plam.