Jak wykonać elewację na gładko? Nowy trend w wykańczaniu fasad

Gładkie elewacje zyskują coraz większą popularność. Nie tylko nowocześnie wyglądają, ale są przede wszystkim bardzo praktyczne. Masa strukturalna MSX jest rozwiązaniem nowym, chociaż zapotrzebowanie na tego typu wyrób było od dawna. Wykonawcy podejmowali próby wykończenia powierzchni ścian z eleganckim, gładkim efektem. Większość z nich była nieudana, ponieważ tynki na bazie cementu są bardzo sztywne i narażone na odkształcenia oraz spękania. W związku z tym, firma Greinplast zaproponowała rozwiązanie, które jest równocześnie trwałe i pozwala na wykonanie elewacji bez widocznej struktury tynku.

Masa MSX – sprawdzone rozwiązania na bazie silikonu

Aby uzyskać trwałą i gładką powierzchnię elewacji konieczne jest wykonanie kompletnego systemu. Tynk silikonowy o strukturze 1 mm nakładany jest według dotychczasowych zaleceń Greinplast a następnie wygładzany masą MSX, która wyrównuje powierzchnię. Trzeba pamiętać, że masę zaciera się w tradycyjny, ręczny sposób, dlatego ściana nie będzie gładka jak kartka papieru ale jej struktura jest prawie niewyczuwalna. Masę silikonową nakłada się w jednej, bądź dwóch warstwach. Przed aplikacją można ją zabarwić, dzięki czemu od razu po zatarciu uzyskamy wybrany kolor elewacji. Można też nałożyć białą masę, a następnie pomalować ją farbą silikonową.

Wszystkie produkty służące do wykonywania elewacji na gładko są produktami silikonowymi. Ich wysoka jakość gwarantuje hydrofobowość i elastyczność. Tego typu powierzchnia jest niepodatna na zabrudzenia, łatwa w czyszczeniu oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Elewacja na gładko zbiera zdecydowanie mniej brudu, niż ta posiadająca wyraźną strukturę. Oczywiście nie oznacza to, że nie musimy o nią dbać i jej myć. Do czyszczenia wystarczy jednak użyć myjki ciśnieniowej, nawet bez stosowania silnych środków czyszczących.

Nowoczesna elewacja

Masa MSX ma jeszcze jedną zaletę. Na niewielkich fragmentach elewacji masę można kształtować w dowolny sposób, tworząc przy tym ozdobną powierzchnię o wybranej fakturze. Wówczas należy nałożyć grubszą warstwę i przy pomocy narzędzi uformować dekorację. Powierzchnię stylizować można z użyciem pacy lub wałków do wykonywania powierzchni dekoracyjnych. Później można ją pomalować na różne kolory i poprzecierać, dzięki czemu uzyskamy efekt „rzeźby ściennej”. Rozwiązanie takie stosowane były od lat wewnątrz pomieszczeń. Obecnie istnieje możliwość ich wykorzystania na powierzchni elewacji. Jej ostateczny wygląd zależy od umiejętności i wyobraźni wykonawcy.