Jak usunąć tłuste plamy, pleśnie i grzyby przed malowaniem?

Przed malowaniem należy zadbać aby powierzchnia ścian została oczyszczona z wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. Częstym zjawiskiem z jakim próbujemy się uporać jest pleśń. Jest ona konsekwencją nadmiernej wilgoci, bądź niedostatecznej wentylacji. Należy ją bezwzględnie usunąć z uwagi na jej działanie rakotwórcze, alergizujące i potęgujące dolegliwości dróg oddechowych. Na rynku chemii budowlanej dostępne są specjalne środki do opanowania tego problemu.

Likwidacja tłustych plam

Jeśli na ścianie widoczne są plamy, przed malowaniem należy ją umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Wyjątkowo uporczywe, tłuste zabrudzenia usuniemy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub preparatów głęboko penetrujących podłoże. Kolejnym krokiem po usunięciu plam jest pokrycie ściany odpowiednio rozcieńczonym preparatem gruntującym Greinplast U lub warstwą farby gruntującej Greinplast FWG. Farbę gruntującą można dodatkowo zabarwić zgodnie z kolorystyką wybraną dla danej ściany. Na koniec nanosimy dwie warstwy właściwej farby do wnętrz w wybranym kolorze.

Likwidacja zacieków

Jeśli plamy są wynikiem zalania, należy podjąć działania mające na celu usunięcie przyczyny powstawania zacieków oraz dokładnego osuszenia ściany. Ślady po jednorazowym zalaniu zaleca się zmyć ciepłą wodą oraz zastosować odpowiednie środki wykluczające powtórne powstawanie zacieków na ścianie tj. preparat gruntujący Greinplast U.

Likwidacja grzybów i pleśni

Aby pozbyć się pleśni na ścianach należy poznać i wyeliminować przyczynę jej powstania. Dopóki nie usuniemy czynników sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów żadne zabiegi nie przyniosą oczekiwanego efektu w długim okresie. Jeżeli na ścianie, oprócz czarnego nalotu, nie doszło do uszkodzenia powierzchni, usuwamy nalot i przebarwienia przy pomocy wilgotnej szczotki o sztywnym włosiu. Po tym zabiegu pokrywamy ścianę preparatem grzybobójczym zgodnie z zaleceniami producenta (Greinplast AG), a następnie stosujemy preparat lub farbę gruntującą. Gdy powierzchnia wyschnie możemy pomalować ją wybraną farbą do wnętrz. Do pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka, powinno stosować się farby o właściwościach hydrofobowych (farby o mniejszym wchłanianiu wody i wilgoci). Takie właściwości posiadają farby lateksowe Greinplast Elegance oraz Greinplast Ceramic.