Jak uniknąć smug podczas malowania sufitu?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb o przeróżnej charakterystyce. Farba Antyrefleksyjna Greinplast Premium to farba o głębokim macie. Natomiast im farba bardziej matowa, tym mocniej maskuje wszelakie niedoskonałości, zarówno te, które powstają w czasie malowania jak i te, które wynikać mogą z defektów podłoża. Dlatego też, idealnie nadaje się na mocno doświetlone powierzchnie jak na przykład sufity, gdzie często niedoskonałości są najbardziej widoczne.

Farba antyrefleksyjna, a połysk.

Aby dobrze zrozumieć w jaki sposób działa farba antyrefleksyjna, trzeba przede wszystkim wiedzieć czym jest połysk. Połysk można zdefiniować jako optyczne zjawisko, które powstaje na skutek oddziaływania światła z powierzchnia. Można określić, że jest to zdolność powierzchni do odbicia światła – odbicia zwierciadlanego. W uproszczeniu można więc przyjąć, że im powierzchnia bardziej płaska, czy gładka, tym więcej w konkretnym kierunku odbija światła, a co za tym idzie posiada większy połysk. Z drugiej strony zaś w przypadku powierzchni chropowatej odbicie następuje pod różnymi kątami, a światło jest raczej rozpraszane. Dokładnie tego typu zjawisko odpowiada za postrzeganie matu, im bardziej rozproszymy promienie światła i zmniejszymy intensywność wiązki zwierciadlanie odbitej, tym uzyskujemy mniejszy połysk.

Farba Antyrefleksyjna Premium jest produktem, który zapewnia przede wszystkim łatwość i wygodę malowania, żeby ją stworzyć wykorzystano specjalistyczne wypełniacze o rozwiniętej powierzchni i skomplikowanym kształcie, które powodują, iż padające światło jest skutecznie rozpraszane, przez co tworzona powłoka posiada bardzo głęboko matowy charakter.

Problem ze smugami na suficie.  Dlaczego wybrać farbę antyrefleksyjną?

W farbach z połyskiem, aby powierzchnia wyglądała dobrze trzeba ją nie tylko niemalże idealnie rozłożyć, ale również podłoże musi być odpowiednio przygotowane, co w praktyce jest bardzo trudne do zrealizowania. Każde cofnięcie się zbyt daleko wałkiem na wymalowaną powierzchnię lub malowanie wałkiem, na którym jest zbyt mało farby powoduje zmianę struktury i co za tym idzie, widoczne są miejscowe zmatowienia, potocznie nazywane przez wykonawców: wałkami, smugami lub pasami. Miejsca te to nic innego jak właśnie różnica w strukturze, pół suchy wałek tworzy na farbie charakterystycznego „baranka”, który ponownie się „nie zaleje” i będzie widoczny jako bardziej matowa chropowatość. Malując więc farbą, która sama w sobie na całości tworzy głęboko matową strukturę, możemy mieć pewność, że jeżeli przypadkowo zawrócimy półsuchym wałkiem, to pomimo, że na farbie powstanie „baranek”, to będzie on o wiele mniej widoczny!

Warto również dodać, że w tym roku udoskonalono parametry robocze farby Greinplast Premium Antyrefleksyjnej, dzięki czemu łatwiej rozprowadza się ona pod wałkiem i co istotne, można ją jeszcze dłużej rozprowadzać. Dlatego też bardzo łatwo i przez dłuższy czas można łączyć pola robocze w czasie malowania.