Jak uniknąć podstawowych błędów przy układaniu płytek?

Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłóg i ścian. Sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych jak kuchnia i łazienka. Układanie płytek nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Wystarczy podstawowa wiedza, zaopatrzenie się w odpowiednie materiały oraz narzędzia.

Od czego zacząć układanie płytek?
Oczywiście zacząć należy od skompletowania odpowiednich materiałów i narzędzi. Układanie powinno odbywać się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Ważna jest staranność prac. Jednak najpierw powinniśmy przygotować podłoże.

Dlaczego ważna jest hydroizolacja?
Zadaniem hydroizolacji jest wytworzenie warstwy, która skutecznie i trwale zabezpieczy elementy budowlane przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci. Wystarczy uświadomić sobie, że dobrze zafugowana płytka nie jest niestety wodoszczelna.

Aby podłoże uszczelnić przed nałożeniem płytek stosujemy hydroizolację. W przypadku zabezpieczeń do wnętrz wykorzystuje się najczęściej preparaty jednoskładnikowe, gotowe do użycia w celu zabezpieczenia stref wilgotnych i mokrych, jak np. kabina prysznicowa.

Preparaty dwuskładnikowe znajdują natomiast zastosowanie przede wszystkim na tarasach i balkonach. Na rynku dostępna jest bogata oferta hydroizolacji dwuskładnikowych różniących się kluczowymi parametrami, takimi jak wydajność czy czas, po którym można przystąpić do układania płytek. Każdy inwestor, nie wspominając o wykwalifikowanym glazurniku, powinien wiedzieć, że tarasy i balkony są najbardziej narażone na wahania temperatur (od -30 do +30 i wyżej, gdy wyobrazimy sobie ciemne płytki nagrzane przez słońce), opady atmosferyczne oraz agresję biologiczną. Brak lub złe wykonanie hydroizolacji prowadzi do zawilgocenia podkładów cementowych i odspajania płytek. Każdy inwestor powinien być świadomy konsekwencji, jakie czekają go w przypadku chęci nadmiernego ograniczania kosztów i pominięcia wykonania hydroizolacji na balkonie czy tarasie

Jak układać płytki? Z fugą czy na styk?

Zainteresowanie bezfugowym klejeniem płytek jest coraz większe. Technologia ta ma zapewnić uzyskanie maksymalnie równej i jednorodnej płaszczyzny.

Niestety, coś takiego jak bezfugowe układanie płytek nie istnieje. Po złożeniu płytek do siebie zawsze pozostaje mikroszczelina, wynikająca z metody, jaką są produkowane. Dopuszczalna dokładność przy przycinaniu płytek rektyfikowanych to +/– 0,1 mm, a ponadto z praktyki wiemy, że nie ma płytek idealnych. Dlatego stosując fugę, możemy niwelować te drobne braki. Sztuka budowlana pozostaje w tej kwestii bezlitosna – bezfugowe układanie płytek to błąd budowlany. Należy sobie uzmysłowić, że mikroszczelina powstała między płytkami z czasem zapełni się sama, ale niestety – brudem. Warto więc zastosować odporną na ścieranie, grzyby i pleśń spoinę.

Trendy w wykonaniu łazienek

Wielu projektantów wnętrz oraz wykonawców odchodzi ostatnio od utartego od dawna układania płytek czy też kamienia naturalnego od podłogi aż po sufit. Starają się wkomponowywać tynki dekoracyjne, tapety oraz farby w celu przełamania utartych trendów. Wszystkie materiały, odpowiednio dobrane, pozwalają zaaranżować łazienkę w dowolny sposób. Należy jednak pamiętać, aby zarówno farby, jak i powracające do łask tapety, posiadały odpowiednią odporność na ścieranie, korozję mikrobiologiczną oraz rozwój grzybów i pleśni. Dzięki temu będziemy mogli utrzymać je w czystości nie obawiając się, że stracą kolor lub wzór. Różnorodność wzorów i kolorystyka tynków strukturalnych sprawia, że również zaczynają na stałe gościć w łazienkach. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia fizyczne, a ich dodatkowym atutem jest możliwość stosowania na różnych powierzchniach. Reasumując, jedyne ograniczenie stanowi wyobraźnia, ponieważ nowoczesna chemia budowlana produkowana przez renomowanych producentów pozwala dobrym wykonawcom, stosującym się do zasad sztuki budowlanej, niemalże na wszystko.