Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłóg i ścian. Sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych jak kuchnia i łazienka. Układanie płytek nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Wystarczy podstawowa wiedza, zaopatrzenie się w odpowiednie materiały oraz narzędzia.
Od czego zacząć układanie płytek?
Oczywiście zacząć należy od skompletowania odpowiednich materiałów i narzędzi. Układanie powinno odbywać się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Ważna jest staranność prac. Jednak najpierw powinniśmy przygotować podłoże.
Dlaczego ważna jest hydroizolacja?
Zadaniem hydroizolacji jest wytworzenie warstwy, która skutecznie i trwale zabezpieczy elementy budowlane przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci. Wystarczy uświadomić sobie, że dobrze zafugowana płytka nie jest niestety wodoszczelna.
Aby podłoże uszczelnić przed nałożeniem płytek stosujemy hydroizolację. W przypadku zabezpieczeń do wnętrz wykorzystuje się najczęściej preparaty jednoskładnikowe, gotowe do użycia w celu zabezpieczenia stref wilgotnych i mokrych, jak np. kabina prysznicowa.
Preparaty dwuskładnikowe znajdują natomiast zastosowanie przede wszystkim na tarasach i balkonach. Na rynku dostępna jest bogata oferta hydroizolacji dwuskładnikowych różniących się kluczowymi parametrami, takimi jak wydajność czy czas, po którym można przystąpić do układania płytek. Każdy inwestor, nie wspominając o wykwalifikowanym glazurniku, powinien wiedzieć, że tarasy i balkony są najbardziej narażone na wahania temperatur (od -30 do +30 i wyżej, gdy wyobrazimy sobie ciemne płytki nagrzane przez słońce), opady atmosferyczne oraz agresję biologiczną. Brak lub złe wykonanie hydroizolacji prowadzi do zawilgocenia podkładów cementowych i odspajania płytek. Każdy inwestor powinien być świadomy konsekwencji, jakie czekają go w przypadku chęci nadmiernego ograniczania kosztów i pominięcia wykonania hydroizolacji na balkonie czy tarasie