Imitacja deski czy naturalne drewno?

Drewniana elewacja domu lub wykonane z desek detale architektoniczne zawsze prezentują się atrakcyjnie. Decydując się na naturalne surowce trzeba liczyć się z tym, że są dość kosztowne, wymagają stałej konserwacji i są łatwopalne. Można jednak znaleźć złoty środek, czyli połączyć estetykę drewna i równocześnie uniknąć dodatkowej pracy przy pielęgnacji elewacji. Wystarczy zastosować nowoczesne panele elewacyjne imitujące drewno.

Wśród materiałów stosowanych na fasadach naszych domów obowiązują trendy. To, co było modne przed kilkoma laty, dziś nie budzi zainteresowania. Tradycyjne materiały elewacyjne odchodzą w zapomnienie, a inwestorzy szukają rozwiązań nietuzinkowych. Od pewnego czasu na elewacjach zaczęły pojawiać się deski, które sprawdzają się zarówno na budynkach o tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze. Jednak drewno, choć piękne samo w sobie, wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które utrzymają deski w doskonałym stanie i sprawią, że budynek będzie wyglądał atrakcyjnie przed dłuższy czas. Istotną kwestią jest też niepalność. Wszystkie elewacje muszą spełniać parametr NRO, czyli nierozprzestrzeniające ogień. W przypadku naturalnych desek jest to trudne do uzyskania. Problemem są też kwestie techniczne, ponieważ stosowanie naturalnego drewna na elewacji wymaga specjalnego systemu montażu.

Panel elewacyjny – ładny i praktyczny

Profesjonalnie wykonana elewacja, z kolorem dobranym do okien i drzwi, a także do bryły budynku, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Czasem zwykły, prosty dom, staje się wyjątkowy i niepowtarzalny, zwraca na siebie uwagę. Właściciele domów nie chcą, by ich dom był podobny do setek innych, chcą go wyróżnić.

Dlatego też wciąż poszukiwane są nowe materiały, które stosuje się na fasadach budynków. Drewno jest materiałem ponadczasowym, w ostatnich latach docenianym coraz bardziej.

Niestety, niektóre jego cechy są postrzegane jako wady, dlatego też na rynku dostępne są materiały, które imitują drewno. Na zewnętrznych ścianach wspaniale sprawdzają się panele elewacyjne – lekkie, wytrzymałe, proste w montażu, trwałe i bardzo efektowne. – Okładziny elewacyjne idealnie odzwierciedlają strukturę naturalnego drewna. Specjalne panele Greinplast OEA o długości 2 metrów i szerokości od 16 do 20 cm klejone są bezpośrednio na warstwę zbrojącą. Różna szerokość paneli pozwala osiągnąć różne efekty – deskę lub bala ciosanego. Ze zwykłego murowanego domu można zrobić drewnianą góralską chatę. Zaletą tego systemu jest całkowite bezpieczeństwo, niepalność oraz niezwykle prosty montaż.

Panele nie powodują także dodatkowego nadwyrężenia elewacji, co jest istotne, ponieważ ocieplenia opartego na styropianie nie powinno się nadmiernie obciążać poprzez wieszanie czy też przyklejanie ciężkich elementów.

Metamorfoza domu

Panele elewacyjne imitujące drewno cieszą się coraz większym powodzeniem wśród właścicieli nieruchomości, którzy poszukują rozwiązań nowoczesnych i niebanalnych. Cała gama kolorów powstała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Barwy desek odzwierciedlają strukturę i koloryt naturalnego drewna. Są więc panele imitujące palisander, klon srebrny, brzozę polarną, jesion bielony, orzech szary, dąb węgierski, modrzew syberyjski, cyprys egejski, gruszę afrykańską, dziką wiśnię, czarną olchę czy ciemny mahoń. Nazewnictwo nie jest przypadkowe i faktycznie nawiązuje do naturalnych kolorów tych drzew.

Panele elewacyjne są wszechstronnym materiałem, można je stosować w różnorodny sposób. Zazwyczaj nie wykonuje się z nich całych elewacji, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, by to zrobić. Najczęściej są one tylko częścią elewacji, elementem dekoracyjnym, wykończeniem detali architektonicznych.

Bardzo często przyklejane są np. między oknami, co daje niezwykle ciekawe efekty estetyczne. Połączone z innymi materiałami elewacyjnymi świetnie z nimi współgrają, nie przytłaczają całości. Mogą stanowić kontrast do całości elewacji lub ją uzupełniać. – A bogata paleta kolorów pozwala stworzyć niepowtarzalną elewację naszego domu.