Planując remont w domu lub mieszkaniu, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed malowaniem. Gruntowanie jest koniecznym zabiegiem, ponieważ bez właściwego przygotowania podłoża końcowy efekt naszych prac może być niezadawalający. Poniżej podpowiadamy jak i kiedy gruntować ściany.
Celem gruntowania jest:
Wzmocnienie podłoża
Wyrównanie chłonności
Poprawienie przyczepności farby
Zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej
Kiedy gruntowanie jest konieczne?
Gruntowanie zaleca się przede wszystkim w przypadku nowych ścian m.in. nowych tynków mineralnych, gipsowych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych. Ma ono również duże znaczenie w przypadku ścian w stanie deweloperskim (pomalowanych zazwyczaj farbą słabej jakości), ścian po zeskrobaniu starych powłok malarskich, ścian na których występują zacieki (po wcześniejszym usunięciu) oraz ścian, na których były wykonywane poprawki.
W przypadku ścian, które były już wcześniej malowane farbami akrylowymi lub lateksowymi, a struktura jest jednolita nie ma potrzeby gruntowania, a wręcz jest ono niewskazane. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość gruntu lub jego nieodpowiednia aplikacja może „zeszklić” ścianę, co uniemożliwi dalszą pracę.
W przypadku dalszej wątpliwości co do konieczności gruntowania możemy wykonać następujący test: czystą i suchą dłonią przetrzeć po danej powierzchni, jeśli pozostanie ona czysta, będzie to znak, że gruntowanie możemy pominąć. Jeżeli natomiast na dłoni pozostanie osad – ścianę należy zagruntować, ponieważ oznacza to, iż nie jest ona dostatecznie związana.
Jak poprawnie zagruntować ścianę i sufity?
Ściany przed gruntowaniem powinny być pozbawione wszelkich zabrudzeń, plam, nalotów organicznych, a nierówności wyrównane masą szpachlową. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed gruntowaniem, jest staranne wymieszanie preparatu gruntującego wedle wskazówek producenta. Po zakończeniu mieszania, można spróbować nanieść grunt na niewielki fragment ściany, tak aby sprawdzić czy preparat odpowiednio w nią wnika.
Gruntowanie najlepiej rozpocząć jest od trudno dostępnych miejsc. Początkowo aplikujemy go w narożnikach, a następnie na całej powierzchni ściany ruchami góra – dół. Grunt można nanosić zarówno pędzlem, jak i wałkiem.a