Czym wykończyć cokół budynku?

Cokół jest newralgicznym miejscem narażonym na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Jest powierzchnią wymagającą i bardzo obciążoną użytkowo. Greinplast już od ponad 20 lat proponuje rozwiązanie trwałe, proste, sprawdzone na dziesiątkach tysięcy budynków i co ważne ? niedrogie. Jest nim tynk mozaikowy czyli kompozycja barwionych kruszyw kwarcowych i spoiwa akrylowego.

Właściwości tynku mozaikowego

Nakładany jest w newralgicznych miejscach, które są narażone na niebezpieczeństwo największych uszkodzeń. Oprócz części cokołowych na zewnątrz budynków świetnie się sprawdza również wewnątrz ? na wymagających powierzchniach jak np. ciągi komunikacyjne. Jest praktyczny, ponieważ łatwo się go czyści, jest bardzo odporny i elastyczny.

Greinplast zabezpiecza tynki mozaikowe specjalnymi dodatkami, które chronią przed promieniowaniem UV. Systemem UV Protect zabezpiecza tynk przed starzeniem spowodowanym promieniami słonecznymi. Jako dodatkowe zabezpieczenie tynku mozaikowego Greinplast oferuje również specjalny impregnat akrylowy Greinplast HA UV Protect, który powinien być naniesiony zaraz po wykonaniu warstwy tynku i jego wyschnięciu oraz jako dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie już użytkowanych i starzejących się tynków. System UV Protect znacznie wydłuża żywotność warstw cokołowych budynku, funkcjonujących w najtrudniejszych warunkach.

Zastosowanie

Wyrób ten może być stosowany na wszelkie typowe podłoża mineralne, takie jak: beton, tynki cementowe, cementowo- wapienne, wapienno-cementowe, wapienne, gipsowe itp. ? po minimum 28 dniach od ich wykonania, oraz jako wyprawa tynkarska na warstwach zbrojonych siatką w systemach ociepleń Greinplast ? po minimum 3 dniach od ich wykonania.

Nieskomplikowana pielęgnacja

Tynk mozaikowy nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak trzeba zadbać o to, by nie był silnie zabrudzony przez dłuższy czas. Należy uważać na zabrudzenia spowodowane opadami atmosferycznymi, które mogą nanieść na tynk różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na zewnątrz myjemy go wodą za pomocą węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej; natomiast wewnątrz tynk zmywamy wodą.

Jak odnowić tynk mozaikowy

Gdy chcemy zmienić, bądź odnowić powierzchnię elewacji, na której zamontowany jest tynk mozaikowy, do wyboru mamy w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwsze to szybka i prosta metoda polegająca na oczyszczeniu powierzchni, uszczelnieniu ewentualnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych oraz nałożeniu na tak przygotowaną warstwę impregnatu akrylowego Greinplast HA UV protect. Druga metoda to rozszerzenie pierwszej o dodatkową aplikację nowego tynku mozaikowego i zabezpieczenie go warstwą ochronną Greinplast HA-UV Protect.