Dekoracyjny system posadzkowy na bazie naturalnego kruszywa – GreinStone

Dobór sposobu wykończenia powierzchni tarasu, balkonu czy schodów to ważna i trudna decyzja dla wielu inwestorów budowlanych. Zastanawiając się nad technologią nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale przede wszystkim wytrzymałością, estetyką i odpornością na warunki atmosferyczne. Firma Greinplast proponuje rozwiązanie, będące alternatywą dla tradycyjnych produktów, takich jak płytki ceramiczne, czy deski tarasowe.

Właściwości systemu

System ten zaprzecza zasadzie zgodnie z którą wykonywanie dotychczas wykończenie balkonu musiało być szczelne. Opiera się on na przepuszczalności przez warstwę drenażową hydroizolacji, skąd woda odprowadzana jest do listew krawędziowych, poza powierzchnię balkonu.

Zastosowane w systemie spoiwo, to jednoskładnikowa żywica poliuretanowa. Tego rodzaju nowoczesne komponenty znajdują coraz to nowe zastosowania w budownictwie. Dzięki nim tradycyjny, trwały i ponadczasowy materiał jakim jest kamień znalazł kolejne praktyczne zastosowanie.

Wykonanie posadzki

W skład systemu GreinStone wchodzą:

grunt krzemianowo – polimerowy Greinplast UKP
zaprawa hydroizolacyjna Greinplast I1K
poliuretanowy preparat gruntujący Greinplast RGU
kruszywo Greinplast RKM lub Greinplast RKK
spoiwo poliuretanowe Greinplast RSU
środek zagęszczający Greinplast RTX

oraz materiały uzupełniające:

listwa krawędziowa- Greinplast DR-K20 ( wraz z dedykowanymi narożnikami)
listwa schodowa - Greinplast SZ10 lub V
taśma izolacyjna
taśma uszczelniająca Greinplast ITU (wraz z elementami pomocniczymi jak narożniki czy kołnierze )

Warstwy systemu nakłada się kolejno, zgodnie z instrukcją producenta. Technologię wykonania systemu przedstawia film instruktażowy.

Estetyka i oryginalny wygląd

Elementami dekoracyjnymi są tu naturalne kruszywa marmurowe (które przez obróbkę w specjalnych młynach zostają pozbawione ostrych krawędzi) lub kwarcowe dostępne w takich kolorach jak: morganit, bursztyn, agat, grafit, antracyt, naturalny kamień rzeczny, opal, szmaragd (dostępny w dwóch frakcjach 3,0-5,0mm i 4,0-8,0mm).

Klient ma dowolność w projektowaniu wzorów. Wygląd posadzki zależy od inwencji twórczej osób ją wykonujących. Kruszywa można ze sobą łączyć, tworząc imponująco prezentujące się wzory. Możemy wykorzystać to do przedstawienia różnych kształtów, napisów i wzorów o różnorodnej kolorystyce. System daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Przykłady ciekawych aranżacji można zobaczyć w naszej galerii.

Utrzymanie czystości

Powierzchnie wykonane Systemem RSK posiadają cechę, która z pewnością spodoba się wszystkim, którzy chcą utrzymywać posadzkę w czystości. GreinStone nie wymaga ciągłego dbania o porządek, ponieważ dzięki powłoce poliuretanowej z lekkimi zabrudzeniami dobrze radzi sobie spływająca po powierzchni woda, zabierająca z posadzki kurz czy pył.

Pielęgnacja systemu GreinStone sprowadza się do zwykłych czynności porządkowych, takich jak odkurzanie, czy mycie. Oczywiście zabrudzenie się takich powierzchni, w dużej mierze zależeć będzie od ich umiejscowienia. Na zanieczyszczenia bardziej narażone będą posadzki znajdujące się w okolicach gruntu, np. tarasy, gdzie łatwiej będzie się nanosić piasek, trawa czy błoto. Natomiast w przypadku balkonów wiszących będą to głównie zabrudzenia komunikacyjne takie jak kurz. Do mycia wykorzystywać można ogólnodostępne myjki ciśnieniowe, zaś w usunięciu tłustych plam pomocne będą klasyczne detergenty (na przykład płyn do mycia naczyń).